2. Mitt försök till att skriva en kristen julkalender.

(Fortsättning från 1)

2. Otto, drömmer sig tillbaka och tänker på dem, stjärntydarna och vad de var med om.

Otto tror att Melker, där i Persien år sju före Kristus, lagt märke till att Saturnus och Jupiter kommit närmare varandra. Saturnus, har Otto hört har något med judarna att göra och Jupiter betyder konung. Han trodde kanske att det skulle födas en ny konung hos judarna i Jerusalem. Ju närmare Saturnus och Jupiter kom varandra dess mer blev han övertygad om, att det var det Gud ville tala om för honom.
Liknande tankar hade nog Kaspar i Indien och Balthasar i Arabien. Alla tre konungarna tänkte att de gärna skulle vilja resa dit och hylla den nyfödde konungen. De tog med sig tjänare från sina länder, som kunde passa upp och hjälpa dem. De satt upp på sina kameler och gav sig av mot Palestina.

På något underligt sätt måste de tre konungarna ha träffats. (De som var från Persien, Indien och Arabien för det verkar, som om de kom fram samtidigt, funderar Otto.)

(Fortsättnin följer….)

Lämna en kommentar