Begravningsgudstjänst

I går hade jag begravningsgudstjänst för Lars-Erik Olsson i Visborgskyrkan. Lars-Erik, ”Lasse” som han kallades mest, var gift med vår måg, Thomas syster, Kristina. Lasse var bara 68 år när han dog. Han hade själv tänkt igenom var hans begravningsgudstjänst skulle hållas, vem som skulle vara präst och vilken musik och  sånger som skulle sjungas. Ja, han hade t.o.m. önskemål om att tårtan skulle vara från Bagarns i Hemse på minnesstunden, som hölls i Tjelvarkyrkan. På minnesstunden läste vår son, Kent upp alla minnesgåvor till operation Smile, som också var Lasses önskemål.

Organist var Peter Alrikson och solist var Lina Nilsson. Ingångsmusiken var Koppången på orgel. Därefter sjöng Lina: Fields of Gold. Sen följde psalm 45. Lasse hade under hela sitt yrkesverksamma liv varit på sjön. Jag valde därför att i mitt griftetal utgå från Paul Simons sång: Som en bro över mörka vatten (ska jag bära dig) Efter överlåtelse och bibelord sjöng vi psalm 249. Begravningsbön och Fader vår, samt välsignelsen. Sen följde psalm 190. Därefter avsked, och det var många som följt med på Lasses begravningsgudstjänst. 70-80 personer.
Därefter sjöng Lina Nilsson: Gu natt, siv gutt. Peter Alriksson spelade som utgångsmusik  Sailing, på orgel.

Det är inte så ofta jag har begravningsgudstjänster längre. Jag har blivit gammal. Det kändes bra att få göra Lasse den sista tjänsten, och att det  kändes sån värme och kärlek i kyrkorummet.

Lämna en kommentar