
På fotot från vänster: Faddrarna Kalle Lundgren och Annie Sahlsten. Mamma Elin och pappa Alexander med dopbarnet Hilma i famnen. Längst till höger Elins morbror Kent.
Vi har nio barnbarnsbarn. Jag är 82 år och lite ”skröplig”, så jag har överlämnat dopen av våra barnbarnsbarn till sonen Kent som bara är 60 år. Jag har blivit rädd för att tappa barnen. Kent har låtit mig vara med i dopet och hålla doptalen. Jag har försökt variera doptalen, för det är i regel samma släktingar som är med. Mina tal har också varierat i kvalité, men just det här doptalet tycker jag att jag fick till det. Därför återger jag det här.
Hilma Elna Jenny
Doptal i Dalhems kyrka 21 dec.2024.
Dopet.
Vad handlar det om egentligen? Ja, förr uppfattade många att barnet fick sitt namn vid dopet. Det var något av en namngivningsceremoni. På ett sätt är det ännu det, för Gud kallar barnet vid namn i dopet.
Dopnamnet är alltså viktigt.
Ofta binds släkten samman, när barnet får sina namn från förfäderna. Jag tänker på namnet Hilma. Det var Hilmas morfar Håkans farmor, som hette Hilma
Namnet Elna var det Hilmas far Alexanders mormor som hette.
Namnet Jenny ville du Elin ha med, för att din syster inte fick vara med i det jordiska livet, men på något sätt ändå tillhör familjen.
Så bär då Hilma några av sina förfäders namn och också gener. Jag läste någonstans att man ärver minst 14 generationer bakåt. Tänk vilken enorm blandning av gener.
Så Hilma är en alldeles egen personlighet.
I dopet sammanvävs vi med Jesus Kristus. Han som vann seger över döden och ger oss evigt liv.
Ja, men kan då några ramsor och tre skvättar vatten verkligen betyda så mycket? Så frågade en gång en pappa till barnet. Ofta torkar vi ju dessutom bort vattnet från barnets huvud efter dopet. Vad gör det då för nytta?
Jo, nu är det bra, om någon kunde låna mig en 20 kronors sedel.
Förresten, jag hittade en själv här i lummu.
På den här 20 kronorssedeln ser vi en bild av Astrid Lindgren. Den syns alldeles tydligt. Håller jag upp den mot ljuset ser jag ytterligare en bild av henne.
Jag ser den i vattenstämpeln.
Något liknande är det med dopet.
I Guds ljus syns vattenstämpeln som utförs i dopet den 21 dec. 2024 i Dalhems kyrka.
I Guds ljus syns det att Hilma Elna Jenny tillhör Guds rike.
Nu är det också så, att även om jag skrynklar ihop tjugokronorsedeln så här, så som det ibland händer att vi gör med våra liv, att vi skrynklar till det ibland, så om jag håller upp tjugokronors sedeln mot ljuset igen, så syns vattenstämpeln ändå. Trots att den varit hopskrynklad.
Så är det med dopet också. Vattenstämpeln finns kvar, även om vi krånglar till livet ibland.
Amen
(Doptalet hölls av prosten Sune Österdahl, Hilmas mormors pappa.)